Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Structura actuală a pleromei ortodoxe
Administrator: 24-03-2017 07:47:45 in Cateheză
 Biserica Ortodoxă este o structură descentralizată, întemeiată atât pe tradițiile seculare ale vechilor patriarhii ale Răsăritului, cât și pe anumite realități ale lumii moderne.Ea este o comuniune de Biserici locale ce se află într-o strânsă interdependenţă dogmatică, cultică şi canonică, şi care se disting între ele în special prin gradul lor de autonomie bisericească. 
  În Ortodoxie, organizarea bisericească distinge două tipuri fundamentale, determinate în special de gradul de autonomie bisericească: Biserici locale autocefale şi Biserici locale autonome (care depind încă de Biserica lor Mamă). În plus, datorită importanţei istorice sau politice a scaunului întâistătătorului ei, o Biserică locală ocupă un loc precis în ordinea de precedenţă a Bisericii Ortodoxe numită în limbaj de specialitate „ordinea dipticelor”. 
  În trecut, termenul de diptice însemna un fel de tăbliţă dublă ce se putea plia în două – adesea decorată pe exterior şi cu inscripţii în interior – pe care creştinismul a folosit-o pentru a nota numele celor care aparţineau Bisericii, vii sau morţi. Atunci când un membru al Bisericii devenea eretic, acesta era imediat şters din această listă . Astăzi, în diptice sunt înscrise toate Bisericile locale ortodoxe în ordinea lor onorifică. Înscrierea unei Biserici locale în diptice demonstrează că aceasta este în comuniune canonică, dogmatică şi cultuală cu Biserica Ortodoxă şi indică locul ei exact în ordinea de precedenţă . 
 De asemenea, în interiorul fiecărei Biserici locale autonome sau autocefale există un diptice canonic şi administrativ în care sunt înscrise, potrivit ordinii proprii de precedenţă, eparhiile ce alcătuiesc respectiva Biserică. 
 Potrivit acestei ordini de precedenţă, 
  • Bisericile locale autocefale sunt: Patriarhia Constantinopolului, Patriarhia Alexandriei, Patriarhia Antiohiei, Patriarhia Ierusalimului, Patriarhia Georgiei, Patriarhia Moscovei, Patriarhia Română, Patriarhia Bulgară, Patriarhia Sârbă, Arhiepiscopia Ciprului, Arhiepiscopia Greciei, Arhiepiscopia Albaniei, Mitropolia Poloniei, Mitropolia Cehiei şi Slovaciei. 
  • Bisericile locale autonome sunt: Biserica Sinaiului (sub autoritatea Patriarhiei Ierusalimului), Biserica Ortodoxă a Finlandei (sub autoritatea Patriarhiei Constantinopolului), Biserica Ortodoxă Japoneză (sub autoritatea Patriarhiei Moscovei) şi Biserica Ortodoxă Chineză (sub autoritatea Patriarhiei Moscovei). 
 Modul în care s-a ajuns la situația actuală este produs de evoluția organizării bisericești în Biserica primelor secole sau a sinoadelor ecumenice și locale, atunci când s-a alcătuit cadrul canonic normativ, după care până în ziua de astăzi se conduce Biserica Ortodoxă ecumenică.

Pleromă, în limba greacă, definește totalitatea credincioșilor.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator