Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ascultând Canonul cel Mare, tu, cui te asemeni? (VIII)
Administrator: 24-03-2017 07:57:54 in Cateheză
 Lui Ham aceluia, batjocoritorul de tată, urmând, suflete, n-ai acoperit rușinea aproapelui, cu fața înapoi întorcându-te.
 
 Continuând pe firul biblic, descrierea faptelor necuvioase ale oamenilor, Sfântul Andrei Criteanul, ajunge la păcatul lui Ham, fiul lui Noe, descris la Facere cap 9., 2-25 „Şi a văzut Ham, tatăl lui Hanaan, goliciunea tatălui său, şi iesind a spus celor doi fraţi ai săi afară. Iar Sim şi Iajet, luând o haină, o au pus pre amândoi umerii lor şi s-au dus cu spatele înainte si au acoperit goliciunea tatălui lor, şi feţele lor căutau inapoi, şi goliciunea tatălui lor nu au văzut. Şi s-a trezit Noe de vin şi a cunoscut câte i-a acut lui feciorul său cel mai tânăr, și a zis: Blestemat să fie Hanaan pruncul, slugă a fraţilor săi.
 
 Versetul 22 îl numeşte iarăşi pe Ham tatăl lui Hanaan, spre a ne aminti de Firea sa nestăpânită. Care era păcatul lui Ham? Păcatul nu era atât faptul că şi-a văzut tatăl gol, căci pe atunci nu se făceau atâtea nazuri pentru aceste lucruri ca astăzi. Mai curând, păcatul său ţine de faptul că l-a văzut într-o stare ruşinoasă beat, cu picioarele desfăcute şi deci şi-a bătut joc de tatăl său; a privit acest spectacol şi a răspândit poveşti pe seama păcatului tatălui său. Păcatul lui Ham era păcatul totalei lipse de ruşine. Dimpotrivă, fraţii lui au intrat cu respect, acoperindu-şi tatăl, şi acoperind astfel întreaga întâmplare înainte ca zvonul despre ea să se răspândească. (Serafim Rose)

 În acest context în care păcatul începe să nu fie doar mândrie, neascultare și ucidere ci începe să acopere o paletă largă de înfățișări: nerușinare, bârfă, colportaj de zvonuri, asemănarea cu păcatele fiecăruia dintre noi devine mult mai corectă. Nu toți am ucis, dar fiecare are ochi, limbă și inimă nestăpânite. Drept aceea este cazul să zicem:

 Rănitu-m-am, vătămatu-m-am, iată săgețile vrăjmașului au pătruns sufletul meu și trupul. Iată, rănile și bubele și zdruncinăturile strigă, și vătămăturile mele cele de voie alese.

 Mărturisescu-mă Ție, Mântuitorule: păcătuit-am, păcatuit-am Ție fără măsura; dar lasă-mi, iartă-mi, ca un Îndurat. 

 Păcătuit-am Ție, eu singur păcătuit-am mai mult decât toți; Hristoase Mântuitorule, nu mă trece cu vederea.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator