Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Buna Vestire, pecetea teologică a sfintelor uși
Administrator: 26-03-2017 10:52:01 in Cateheză
 „Astăzi este începutul mântuirii noastre şi descoperirea tainei celei din veac. Fiul lui Dumnezeu Se face fiul Fecioarei şi Gavriil darul acesta îl vesteşte. Pentru aceasta şi noi, împreună cu el, Născătoarei de Dumnezeu să-i strigăm: Bucură-te, Cea plină de har, Domnul este cu tine“

  Simbolic, sfintele uși (ușile centrale ale catapetesmei, de acces în Sfântul altar) reprezintă porțile Ierusalimului, prin care Hristos a intrat în Duminica Floriilor.  Sau reprezintă, de asemenea, intrarea în Ierusalimul cel Ceresc. De obicei, pe ușile sfinte se pictează Buna Vestire: Arhanghelul Gavriil, pe batanta de nord  și Maica Domnului pe cea de sud, ca moment fundamental de început al împăcării omului cu Dumnezeu, prin Domnul Iisus.
 Ușile deschise, marchează momentele în care Hristos este în mod special prezent în mijlocul poporului Său, precum la citirea Sfintei Evanghelii, sau când credincioșii primesc Sfânta Euharistie. În cea mai mare parte a timpului însă Sfintele Uși rămân închise. Acesta este un simbol al pocăinței, căci păcatul ne îndepărtează de Dumnezeu. 
 Rânduielile  legate de utilizare ușilor sfinte prevăd accesul prin ele doar a clericilor și numai în timpul slujbelor.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator