Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Diseminarea cuvântului pastoral al arhiereului nostru
Administrator: 10-04-2017 11:07:16 in Cateheză
 În Duminica Floriilor, 2017, tuturor enoriașilor veniți la rugăciune li s-a oferit la sfârșitul slujbei,  alături de anafură, cuvântul de învățătură al PS Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, privitor la tulburările produse în Biserică de diverși agitatori ce se ridică împotriva ascultării, intitulat Să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte! 
  Din cuprins:
„De-ţi va greşi ţie fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine şi el singur. Şi de te va asculta, ai câştigat pe fratele tău. Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul. Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş.” (Matei 18, 15-17).
 Cuvintele revelate, pline de har divin, ale Sfântului şi Slăvitului Apostol şi Evanghelist Matei, sunt actuale şi în zilele noastre, mai ales prin îndemnul duhovnicesc spre un echilibru responsabil în viaţa creştină, prin raportul exprimat între iubire şi dreptate, între păcat, căinţa păcătosului şi Adevărul - Hristos. Echilibrul între iubirea şi dreptatea divină se pierde în societatea noastră secularizată, mai ales prin păcat şi neascultare. Prin paradigma valorilor creştine peremptorii, fără ascultare nu se ajunge la mântuire. Având în vedere că atât episcopul, preotul şi diaconul, cât şi orice credincios au ca sens al vieţii dobândirea mântuirii, ascultarea reprezintă o condiţie sine qua non.”  


  Astfel, fiecare credincios a dus acasă hrană binecuvântată, mlădițe prevestitoare ale Învierii Domnului Hristos și răspunsul  drept al Bisericii privind aspecte contemporane ale purtării credinței.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator