Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Înțelesul duhovnicesc al laicității
Administrator: 02-05-2017 07:30:34 in Cateheză

 Prin botez, fiecare creştin devine „laic", adică aparţine în manieră definitivă „poporului (laos) al lui Dumnezeu". El este invitat să participe la „liturghia" sa, un cuvânt care înseamnă, de altfel, etimologic, „lucrarea poporului". 

Mai precis, poporul de creştini este un popor de profeţi, preoţi şi împărați: 

  • Profeţi, pentru că trebuie să vestim Evanghelia în inima lumii prin dubla mărturie a vieţii şi a cuvintelor noastre.
  • Preoţi, pentru că trebuie să facem din toată existenţa noastră o veşnică ofrandă pentru gloria Tatălui. 
  • Împărați, pentru că trebuie să exersăm o putere împărătească asupra trupului nostru, a structurilor lumii şi a planetei înseşi. Mai mult, trebuie să-i permitem Domnului Hristos să-şi extindă împărăţia în lume, o împărăţie a dreptăţii, a iubirii şi a păcii. Această administrare a realităţilor temporale este, de altfel, lucrarea specifică a laicului. (P. Descouvemont)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator