Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh şi adevăr (XXVI)
Administrator: 17-05-2017 10:31:39 in Cateheză

 Ceea ce asteaptă Dumnezeu de la om, in predica profeților, este însă jertfa spirituală, concretizată în „duh umilit, inimă înfrântă și smerită”, față de care Dumnezeu se milostivește prin ascultarea rugăciunii și iertarea păcatelor. Ineficiența jertfelor de animale pentru mântuire este prefigurată de prooroci, accentuandu-se dispoziția internă corectă a celui ce aduce jertfele cerute de Lege, concretizată în urmatoarele coordonate comportamentale :

• dragostea față de Dumnezeu și aproapele (Miheia 6, 8 ); • milă și îndurare (Osea 6, 6 );

• dreptatea și fapta bună (Isaia 1, 17 ). Astfel se constata o tendință de innoire a cultului, prin spiritualizarea mesajui religios vechi testamentar : „nu jertfa în sine, ci sentimentele și credința celui ce jertfește aduc harul și pot mijloci pentru el la Dumnezeu” . Un loc important în mesajul profetic în vederea înobilării cultului cu elemente duhovnicești, îl are conștientizarea cinului preoțesc asupra înălțimii slujirii sale.

Nu de puține ori, profeții atrag atenția asupra îndatoririlor pe care aceștia le au :

• ridicare la înălțimea pildei înaintașilor (Legământul lui Dumnezeu cu seminția lui Levi trebuie să fie un legământ viu pe toată durata alegerii, întrucât alegerea a avut loc datorită „râvnei pentru Dumnezeu ” -Num 25, 13 );

• sfințenia preoției trebuie ridicată la statut de virtute personală a fiecărui slujitor ( Iezechiel amenință cu pedeapsa divină asupra păcătoșilor- Iez 6, 9-10; iar Osea avertizează că păcatul se săvârșește și atunci când păcatul altuia este săvârșit din îndemnul preotului –Osea 5, 9);

• îndatorirea de a învăța Legea este o obligație sfântă („Ei trebuie să învețe pe poporul Meu a deosebi ce este sfânt de ce nu este sfânt și să-i lămurească ce este curat de ce este necurat” – Iez 44, 23);

• comportamentul moral exemplar crea pentru preot ”obligații” superioare (învățătura adevărului era în gura lui și pe buzele lui nu s-a aflat nedreptate- Mal 2, 6 );

• slujirea religioasă presupune concordanță între oficiul liturgic și sentimentele curate de adorare și dăruire față de Dumnezeu ( Când ridicati mainile voastre spre mine, Eu imi intorc ochii, aiurea...Mainile voastre sunt pline de sange, spalati-va, curatiti-va! Nu mai faceti rau inaintea ochilor Mei...Invatati sa faceti binele, cautati dreptatea, ajutati pe cel asuprit, faceti dreptate orfanului, aparati pe vaduva -Isaia 1, 11-17);


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator