Cateheză vizuală- prescura
Administrator: 12-07-2017 11:48:07 in Cateheză
 Pâinea  adusă de credincioși la Dumnezeiasca  Liturghie poartă numele de prescură. Cuvântul prescură, derivat din slavonul proskura, vine de la grecescul "prosfora" și înseamnă jertfă, ofrandă, aducere sau punere înainte. Din această paine se taie, pe lângă Sfântul Agneț (corespunzător peceții IsHsNiKa), și toate celelalte miride, cât și anafura. Cea mai întâlnită formă a prescurii este cea rotundă, pe care se aplică o pecete cu un instrument special, numit „pistornic”, și care imprimă inițialele IsHsNiKa dispuse sub formă de cruce într-un pătrat. Inițialele înseamnă „Iisus Hristos învinge”. Forma rotundă simbolizează dumnezeirea fără început şi sfârşit şi rotunjimea pământului.