Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cateheză mistagogică (IV)
Administrator: 24-07-2017 09:45:33 in Cateheză
 Duminică, 23 iulie 2017, la finalul sfintei slujbe duminicale s-a desfășurat o nouă lecție catehetică în care s-a tratat despre prima parte a Dumnezeiaștii Liturghii, anume despre Liturghia celor chemați sau a catehumenilor. Se numește așa pentru că, în vechime, pe lângă creștinii botezați puteau lua parte la ea și catehumenii, adică aceia care se pregăteau să fie botezați.
  Părțile mai de seamă, în special didactic- învățătorești, ale Liturghiei catehumenilor sunt următoarele: 
- Binecuvântarea mare
- Ectenia mare
- Antifoanele
- Vohodul mic sau ieșirea cu Sf. Evanghelie
- Imnul trisaghion (Sfinte Dumnezeule...)
- Citirile din Sfânta Scriptură (Apostolul și Evanghelia)
- Ectenia stăruitoare sau întreită
- Ectenia pentru catehumeni.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator