Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh şi adevăr (XXXI)
Administrator: 27-08-2017 01:02:35 in Cateheză
Introducerea psalmilor în cult
Conform relatărilor din cărțile Vechiului Testament, muzica a fost una dintre artele frumoase cultivate de evrei, alături de poezie și arhitectura. Muzica a insotit poporul biblic in toate imprejurarile tulburatei sale istorii, atat in manifestarile particulare, cât și în cele publice. Așa au apărut cântecele de preamărire a lui Dumnezeu, când poporul evreu a fost izbăvit din robia egiptenilor și când a obținut victorii împotriva dușmanilor, sau când mâna Domnului i-a ocrotit. Cântecele de bucurie au insoțit viața vechilor evrei la sărbători, la nunți, la culesul roadelor pământului și la petrecerile publice de la palatele regale. Cantecele acestea erau însoțite de dans și erau acompaniate de instrumente muzicale variate. Asa a ajuns să se dezvolte muzica corala și muzica instrumentală. Cântecul de jale s-a folosit în vremuri grele: de robie, secetă, foamete și alte încercări, în necazuri și supărari, în vreme de doliu și moarte.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator