Trepte în închinarea în duh şi adevăr (XXXIII)
Administrator: 22-09-2017 11:10:26 in Cateheză

Timpul alcatuirii psalmilor nu este același cu momentul apariției Psaltirii în canon. Acest moment a fost precedat de o circulație sporadică și limitată a unor psalmi, respectiv a primilor psalmi, între credincioșii iudei, și mai cu seama între leviții care slujeau la lăcasul sfânt din Ierusalim. Curând după aceea s-a procedat la colecționarea psalmilor existenți spre a putea fi mai usor folosiți în cult. Pentru o mai lesnicioasa utilizare la templu, psalmii au fost grupați, după modelul Pentateuhului, in 5 carti, atestate de Fericitul Ieronim , fiecare încheindu-se cu o doxologie :
• Psalmii 1-41; doxologia „ Binecuvântat este Domnul, Dumnezeul lui Israel din veac și până în veac. Amin.Amin.”
• Psalmii 42-72; doxologia : „ Binecuvântat este Domnul Dumnezeu, Dumnezeul lui Israel, singurul care face minuni. Și binecuvântat este numele slavei Sale în veac și in veacul veacului; și se va umple de slava Lui tot pământul.Amin.Amin.”
• Psalmii 73-89; doxologia : „ Binecuvântat este Domnul in veci. Amin. Amin.”
• Psalmii 90-106; doxologia : „ Binecuvântat este Domnul Dumnezeul lui Israel , din veac și până în veac; tot poporul să zică : Amin. Amin.”
• Psalmii 107-150; se incheie cu doxologia cuprinsă în ultimul psalm, 150.