Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh şi adevăr (XXXVI)
Administrator: 30-10-2017 08:15:01 in Cateheză
  Nu cunoaștem un anume sistem de note muzicale folosit de vechii evrei, dar din relatările cărților Vechiului Testament ajungem la concluzia ca scara folosita "nu era cromatica sau enarmonica, ci diatonica" .Demn de luat in seama este faptul că psalmii erau citiți într-un fel anumit, o recitare apropiată de cânt, deci cu un ritm și o anume melodie, "de unde s-a dezvoltat principiul psalmodiei, al psalmodierii".
În cultul vechi evreiesc existau câteva genuri de psalmodiere:
1.Cântatul solistic al cantorului (cântărețul care conduce serviciul religios);
2.Cântatul solistic al cantorului cu răspunsuri ale comunității, executate coral;
3.Cântatul coral al comunității.

  Priviți din punct de vedere muzical „psalmii reprezintă una din cele mai vechi varietăți de cântece lirice". Psalmii „exprimă intreaga gamă a stărilor sufletești, fiind străbătuți de o profundă credință și dragoste față de Dumnezeu.. Gama sentimentelor este foarte vastă, de la cea mai deplină bucurie, până la cea mai profunda disperare.. Cel mai scrutator realism vizând experiența umană este dublat de o credință de nezdruncinat în iubirea lui Dumnezeu" .
  Conținutul psalmilor este dominat de un filon
muzical, de o muzicalitate specifică, o cântare de laudă și rugăciune, o cântare de mulțumire lui Dumnezeu și un permanent îndemn către manifestarea sentimentului religios prin cântare, domină întreaga structură a psalmilor:
"Cânta-voi Domnului în viața mea, cânta-voi Dumnezeului meu cât voi fi" (Psalm 103, 34);
"Bine este a lăuda pe Domnul și a cânta numele Tău, Preaînalte, a vesti dimineața mila Ta și adevărul Tău în toată noaptea" (Psalm 91, 1-2);
 "Cântați Dumnezeului nostru, cântați, cântați Împăratului nostru cântați"; "Cântați numele Lui că este bun" (Psalm 134, 3);
"Ție se cuvine cântare Dumnezeule" (Psalm 64, 1);
"Așa voi cânta numele Tău în veacul veacului" (Psalm 66-8);
 "Cantati Domnului cantare noua, cantati Domnului tot pamantul, cantati Domnului, binecuvantati numele Lui, binevestiti din zi in zi mantuirea Lui" (Psalm 95, 1-2); "Cantati lui Dumnezeu, cantati numele Lui, gatiti calea Celui ce strabate pustia, Domnul este numele Lui" (Psalm 67, 4);
"Lauda-voi numele Dumnezeului meu si-L voi preamari pe El cu lauda" (Psalm 68, 34);
 "Cantati numele Lui! Ca bun este Domnul; in veac este mila Lui si din neam in neam adevarul Lui" (Psalm 99, 4); "Canta-voi Domnului Celui ce mi-a facut bine si voi canta numele Domnului Celui Preainalt" (Psalm 12, 6);
"Cantati, cantati in cinstea Lui" (Psalm 104, 2);
 "Canta-voi si voi lauda slava Ta" (Psalm 56, 10);
"Canta-voi si voi lauda intru inima mea.. Lauda-Te-voi intre popoare, Doamne, canta-voi Tie intre neamuri" (Psalm 107, 2-3);
"Cantare noua iti voi canta Tie; in psaltire cu zece strune iti voi canta Tie" (Psalm 143, 9).
Psalmii erau cântați cu acompaniamentul instrumentelor:
"Laudati pe Domnul in alauta si in psaltire cu zece strune" (Psalm 32, 2);
 "Cantati psalmi si bateti din timpane, cantati dulce din psaltire si din alauta" (Psalm 80, 2);
"Laudati-L pe El in glas de trambita; laudati-L pe El in psaltire si in alauta. Laudati-L pe El in timpane si in hora; laudati-L pe El in strune si in organe. Laudati-L pe El in chimvale bine rasunatoare; laudati-L pe El in chimvale de strigare" (Psalm 150, 3-5).
   Înțelegem că „la toate ocaziile și manifestărilor de cult (sărbători, procesiuni, jertfe, ocazii solemne ) coruri sau grupuri mari, formate din bărbați, femei și copii, cântau la unison psalmi sau alte cântări de laudă din cărțile sfinte, acompaniați de cele mai multe ori de instrumente muzicale. Acest lucru a făcut ca foarte ușor și lesne, practica intonării psalmilor să treacă la vremea cuvenită în cultul Bisericii .


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator