Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh şi adevăr (XXXVII)
Administrator: 08-12-2017 10:12:15 in Cateheză
Cultul sinagogii (I)

   Robia babilonică, precedată de demolarea Templului lui Solomon, a întrerupt celebrarea cultului în Ierusalim, fapt ce a dus la apariția sinagogii , casă a adunării, casă a învățăturii, lăcaș de rugaciune. Total deosebită de templu, sinagoga are trei caracteristici ce o evidențiază:
laicitatea-  preoții și leviții de la templu, sunt aici egali cu ceilalti credincioși;
aspectul democratic-  toți sunt egali în drepturi și îndatoriri;
necesitatea prezenței unui număr minim de credincioși-   pentru a funcționa (10 evrei majori )
   Sinagoga este așadar o casă de adunare în care sacrificiile de la templu sunt înlocuite cu rugăciuni, lecturi biblice, predici, cultul desfășurat aici avea doar rol latreutic rolul ei nefiind acela de a înlocui templul, ci de a susține o continuitate a rugăciunilor, și altor practici religioase, în lipsa sau în imposibilitatea de a frecventa templul.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator