Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Din cartea naturii, citire (I)
Administrator: 11-01-2018 06:32:15 in Cateheză
   Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.

    În ambele pasaje biblice care descriu crearea omului, Facere 1 și 2, ni se spune că bărbatul a fost creat primul. Cercetarea genetică a confirmat asta, întrucât bărbatul deţine atât cromozomi X (care generează partea femeiască), cât şi cromozomi Y (care generează partea bărbătească), în vreme ce femeia deţine doar cromozomi X. Dacă femeia ar fi fost creată prima, iar bărbatul ar fi fost luat din trupul ei, atunci reproducerea ar fi fost imposibilă, întrucât n-ar fi existat decât cromozomi X, caz în care ar fi putut fi reproduse doar fiinţe de parte femeiască. În schimb, bărbatul deţine materialul genetic astfel încât femeia a putut fi luată din el şi este genetic legată de acesta, „după felul lor”, iar apoi prin relaţia cu ea se poate procrea parte bărbătească şi parte femeiască. (Douglas Kelly)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator