Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh și adevăr (XXXVIII)
Administrator: 18-01-2018 08:36:57 in Cateheză
            Cultul sinagogii (II) 
    Pe plan religios era nevoie de implicarea tot mai activă la serviciul sacru. Aceasta se facea și în perioada existenței Templului ( cu ocazia posturilor ) . Mai târziu, din imposibilitatea de a participa toți evreii la cultul de la templu, s-a născut cultul sinagogii, care pe la începutul veacului VII (î.d.Hr.) s-a practicat numai în diasporaua iudaica, ca apoi să se extindă și în toată Palestina. În sinagogi nu se aduceau jertfe sângeroase ca la templu, prin urmare religia respectivă rămâne fără jertfe, deci și fără preoție , însa „jertfa” adusa aici, numita „jertfa Torei” consta în citirea unor capitole din Tora, începând cu Leviticul. Această spiritualizare a slujirii culmineaza cu ținerea la loc de mare cinste a rugăciunii în adunările de cult ce aveau loc în dimineața și în dupa amiaza sâmbetelor și sărbătorilor, când se aprofundau practica faptelor bune, rugăciunii, pietății și a studierii Legii, păstrându-se ideea sacrificiului sufletesc, în genul celui cerut de profeți

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator