Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh și adevăr (XXXIX)
Administrator: 25-01-2018 08:50:52 in Cateheză
       Cultul sinagogii (III)

    Adunarea de dimineață era cea mai însemnată rugăciune și consta din urmatoarele momente: o binecuvântare, lectura din Lege, lectura din profeți, psalmi, optsprezece binecuvântări, rugăciunea generală pentru toți rostită de unul singur, la care cu toții răspundeau Amin, binecuvântarea unui preot și rugăciunea pentru popor.
    Cultul sinagogii a dat posibilitatea iudaismului să faca din ideile și practicile lui religioase, un element capabil să convingă marile mase de credincioși, nu numai câțiva cărturari. Sabatul la evrei a redobândit datorită sinagogii caracterul unei zile de sfințire, nu numai de repaus.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator