Teoria pământului plat (II)
Administrator: 25-01-2018 09:03:31 in Cateheză

Remarcabila declaraţie profetică alui Hristos în legatură cu caracterul instantaneu şi neaşteptat al celei de-a doua veniri a Lui implică de asemenea atât rotunjimea cât şi mişcarea de rotaţie a pămîntului: „Vă spun că, în noaptea aceea doi inşi vor fi în acelaş pat, unul va fi luat şi altul va fi lăsat; două femei vor măcina împreună: una va fi luată, şi alta va fi lăsată. Doi bărbaţi vor fi la cîmp: unul va fi luat şi altul va fi lăsa (Luca 17 :34-36).
    Cu alte cuvinte, marele eveniment va avea loc instantaneu: noaptea, dimineaţa şi după-masa. O asemenea combinaţie nu ar fi posibilă decât pe un pămînt pe care ziua şi noaptea s-ar produce instantaneu, şi asta înseamnă un pământ rotitor, suspendat în spaţiu. (Henry M. Morris)