Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Veșmintele prestolului în Postul Mare
Administrator: 19-02-2018 08:49:50 in Cateheză
     
    
    Altarul este acoperit cu o pânză albă, strânsă la piciorul Sfintei Mese. Aceasta pânză albă închipuie giulgiurile cu care a fost înfășurat Trupul lui Hristos la punerea Sa în mormânt. Peste aceasta pânză este adaugat un alt acoperământ, numit endotion, de culoare alb sau galben ce semnifica stralucirea fetei lui Hristos de pe muntele Tabor. În timpul Postului Mare, Sfânta Masă se înveșmântează în culori cernite. În duminica lăsatului sec de brânză, alături de acoperămintele Sfintei Mese, și celelalte pânzeturi din biserică: dvera, tetrapod, iconostas, sunt înlocuite cu cele având culori sângerii. 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator