Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh și adevăr (XLI)
Administrator: 21-02-2018 08:23:10 in Cateheză
    Sărbători postmozaice (I)

    Sărbătoarea Purim

  „Purim e singura sărbătoare laică a poporului evreu. Într-adevar, în timp ce toate sărbătorile evreiești sunt legate de slujbe religioase, iar manifestarea lor se înregistrează numai la sinagogă, Purim e legată de petreceri familiale și prietenești. Mai mult, în timp ce toate sărbatorile au fost ordonate de Dumnezeu, Purim a fost ordonat de un om, din inițiativa sa. Ne referim la Mardoheu, eroul Carții Estera, carte în care nicaieri nu e intâlnit numele lui Dumnezeu, puterea divină fiind înlocuita cu expresia „Pur” ( soartă, destin) de unde vine și numele sarbatorii”
  Aceasta este o sărbătoare a bucuriei pentru felul minunat în care Dumnezeu i-a scăpat pe evrei de planurile ucigaşe ale lui Haman, duşmanul lui Mardoheu. Evenimentul s-a petrecut în capitala Susa şi este redată în cartea Esterei.
   În ajunul sărbătorii, se ține post și se practică pocăința, amintindu-se de postul ținut de Estera și conaționalii săi (Est 4, 6 ). Tot în această zi, la sinagogă se citeau două pasaje din Ieșire cap 32- 34, și se practica milostenia către cei în lipsuri, prin daruri de mâncare și băutură, pentru ca toți să se bucure în ziua sărbătorii .
 În ziua sărbătorii, la sinagogă, se citea din Ieșire 17, 8-16, ca aluzie și prefigurare a izbânzii evreilor. Urma citirea cărții Estera, acompaniată de manifestările de bucurie ale ascultătorilor (lovituri în podea, strigăte, urale ).


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator