Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cateheză vizuală- anafura Liturghiei Darurilor
Administrator: 12-03-2018 08:44:17 in Cateheză
     Cunoscută şi sub numele Sf. Grigore Dialogul, papă al Romei, Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite este specifică numai Postului Mare. Ea constă de fapt într-un ritual de împărtăşanie a credincioşilor, unit cu slujba vecerniei.
   În legătură cu darurile aduse de credincioși la altar, trebuie știut că în ziua oficierii Liturghiei Darurilor nu se primesc ofrande din partea credincioșilor, prescură și vin, deoarece Sfintele Taine au fost afierosite și prefăcute în Trupul și Sângele Domnului la Liturghia din duminica anterioară. Agneţul folosit la această Liturghie a Darurilor este sfințit la Liturghia din duminica precedentă, preotul scoţând pe lângă Agneţul de la Liturghia respectivă alte Agneţe, corespunzătoare numărului de Liturghii pe care le va săvârși în respectiva săptămână. După prefacerea Agnețului în trupul lui Hristos, la Liturghia de duminică, acesta este îmbibat cu sângele Domnului Hristos, din potir, şi aşezat în artoforiu de unde va fi scos la vremea Liturghiei Sf Grigorie. Liturghierul prevede de asemenea că prescura din care s-a scos Agnețul, ce va fi folosit la Liturghia Darurilor, să fie binecuvântată, ca anafură, la cântarea axionului duminical, laolaltă cu anafura ce se va împărți credincioșilor în duminica respectivă.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator