Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Rugăciune și cateheză (VI). „Trezvia- neîncetata atenție față de mișcările sufletului”
Pr Gabriel Toma: 27-06-2015 12:53:43 in Cateheză
  Ultima întâlnire catehetică, din postul Sfinților Apostoli din anul 2015, a debutat cu Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos, care fiind compus pe structura canonului Sfântului Andrei Criteanul, atrage repetitiv atenția către mai multe dimensiuni ale pocăinței, concretizate în expresiile: „să plâng faptele mele cu amar”, „pocăiește-te de faptele tale cele rele”, „caută, mai vârtos, împărăția lui Dumnezeu”, „au doară, aceasta ai voit?”, „mă înțelepțește, ca să fac voia ta”, „miluiește-mă, Hristoase Dumnezeule, pe mine nevrednicul”, „dă-mi, Doamne, mai înainte de sfârșit să mă pocăiesc”, „să se mântuiasca sufletul meu de întunericul vrăjmasului”
  Lectura catehetică, din scrierile Sfântului Ioan Gură de Aur, a fost dedicată atenției pe care fiecare creștin trebuie să o acorde progresului duhovnicesc, concretizată în maxima „de câte ori vei cădea, scoală-te , și te vei mântui !”

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator