Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ucenicii Sfântului Ilie (I)
Administrator: 29-07-2015 05:54:25 in Cateheză

   Prima întâlnire catehetică din seria „Ucenicii sfinților”, defășurată în vacanța mare, 27 iulie 2015, a avut ca temă centrală identificarea din Sfânta Scriptură a trăsăturii exemplare a religiozității Sfântului Ilie. Copiii au dedus, din cele ce au citit din Mica Biblie, că Sfântul Ilie a fost credincios „Dumnezeului celui viu” într-o epocă în care credința în zeitățile păgâne Baal și Astarteea era socotită politică de stat în vechiul Israel. Citind despre modul în care Dumnezeu l-a apărat de secetă și foamete, precum și de răzbunarea conducătorilor politici idolatri, dar și despre minunile pe care Sfântul Ilie le-a făcut, este evident că pe omul credincios, Dumnezeu nu îl părăsește niciodată !


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator