Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ucenicii Sfântului Haralambie
Administrator: 31-07-2015 11:10:44 in Cateheză
   Vineri, 31 iulie 2015, întâlnirea catehetică de vacanță s-a concretizat în observarea icoanei murale a Sfântului Haralambie și continuînd cu o cateheză asupra rolului și componentelor veșmântului preoțesc. Copiii și-au manifestat curiozitatea îmbinată cu uimirea de a vedea și pipăi „de aproape” odoarele bisericești. În continuarea lecției, folosindu-se dicționarul aghiografic și fișe individuale, s-au punctat virtuțile, viața, pătimirea și minunile sfântului, înșiși copiii ajungând la concluzia că „atunci când convingerile sunt ferme, niciun obstacol și împotrivire nu pot împiedica pe om să fie cu Dumnezeu”.
   Întâlnirea s-a încheiat cu promisiunea revederii, nu înainte ca participanții să se fi îndulcit prin suc și biscuiți.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator