Ucenicii Sfântului Pantelimon
Pr Gabriel Toma: 06-08-2015 02:32:21 in Cateheză
   Programul catehetic de vacanță a consemnat o nouă întâlnire a grupului parohial în seara zilei de 5 august 2015, după desfășurarea vecerniei unită cu litia pentru sărbătoarea Schimbării la Față a Domnului Iisus Hristos. Lecția catehetică a urmărit, pe fondul evocării vieții și pătimirii Sfântului Pantelimon, faptul că virtutea binefacerii, fără pretenție și așteptări de mulțumire sau recompensă, este o împlinire a cerințelor Domnului pentru orice creștin. Copiii au aflat despre Sfântul Pantelimon analizând icoana murală din naosul bisericii parohiale și citind din Proloage. La încheierea activității copiii au colorat o fișă cu chipul sfântului. Ca participanți la slujba litiei, micuții enoriași au primit și au consumat artos și s-au răcorit cu suc rece.