Ucenicii Sfântului Mina
Pr Gabriel Toma: 07-08-2015 07:58:33 in Cateheză
   Curiozitatea copiilor din grupul catehetic parohial, în privința motivului pentru care anumiți sfinți sunt reprezentați în picturile murale bisericești, a fost imboldul de a veni din nou la întâlnirea catehetică, desfășurată vineri, 7 august 2015. Tema propusă a fost inspirată din trăsătura specifică a multor minuni ale Sfântului Mare Mucenic Mina, aceea de a fi ocrotitorul păgubiților. Cu alte cuvinte, mucenicul lui Hristos este legat de porunca Decalogului „să nu furi !”

În lămuririle solicitate de copii s-a făcut legătura dintre nimbul sfinților și lumina taborică a lui Hristos.

La sfârșitul activității, fiind o zi caniculară, copiii s-au răcorit cu înghețată și s-au îndulcit cu plăcintă de mere, preparată de doamna învățătoare.