Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ucenicii Sfinților Constantin și Elena
Pr Gabriel Toma: 11-08-2015 06:04:11 in Cateheză

   Luni, 10 august 2015, o nouă oră de catehizare a copiilor, pusă sub semnul Sfinților Împărați și întocmai cu Apostolii Constantin și mama sa Elena, s-a desfășurat în biserica parohială. Având ca mijloc de informare Proloagele și icoana murală a sfinților, copiii au aflat motivul pentru care Sfinții Constantin și Elena sunt așa de mult venerați în Biserica noastră:

  • fapte importante din politica religioasă a Împăratului Constantin:

-Edictul de la Milan, 313- libertate creştinilor;

-convocarea Sinod.I Ecumenic, 325

-generalizarea zilei de duminică, zi de odihnă în tot imperiul;

-locaşuri de cult pentru creştini;

-scutirea Bisericii de dări;

-înapoierea bunurilor confiscate;

-înlăturarea pedepselor legale contrare spiritului creştinismului

-mutarea capitalei la Constantinopol, 330.

  •   contribuţia Sf. Împ. Elena la viaţa Bisericii din primele veacuri.

-acordă sprijinm pentru construirea unor biserici în Ierusalim, Antiohia şi Nicomidia;

-iniţiază acţiuni de căutare pe muntele Golgota a Sf. Cruci;

Îl sprijină şi îl încurajează pe fiul său în realizarea progreselor creştinilor.

   Ca încununare a activității, copiii au colorat fișa iconografică a Împăraților creștini Constantin și Elena.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator