Ucenicii Sfintei Parascheva
Pr Gabriel Toma: 12-08-2015 08:39:45 in Cateheză
   Lecția despre învățămintele evanghelice transmise credincioșilor de Biserică, la biserică, prin intermediul vieții Sfintei Parascheva, a fost un nou punct de reper al programului catehetic de vacanță. Itinerariul duhovnicesc al vieții Sfintei Parascheva a propus copiilor un alt reper spiritual: desăvârșirea în monahism, renunțarea la toate cele ale lumii acesteia pentru dragostea față de Domnul Iisus. Tinerii participanți la eveniment,12 august 2015, au primit fișe ce sintetizează în imagini evoluția vieții și credinței maicii noastre Parascheva, ocrotitoare a bisericii parohiale și a credincioșilor din enorie.