Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Proiectul catehetic de vacanță „Ucenicii sfinților” la momentul bilanțului
Pr Gabriel Toma: 20-08-2015 02:04:34 in Cateheză
   Joi, 20 august 2015, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, s-a desfășurat în Parohia Plevna o activitate catehetică demonstrativă. Asistenți la activitate au fost: părintele Mihail Zotta, protopop de Lehliu; părintele secretar și coordonator catehetic Florin Țițeică; părintele responsabil de cerc pastoral Claudiu Dragomir; părintele Bogdan Iamandi, părintele Bogdan Ștefănescu, părintele Marcel Dulea, părintele Vladimir Alexa, părintele Marius Cherciu. 
   Activitatea propusă a fost o evaluare a cunoștințelor teoretice dobândite în timpul întâlnirilor catehetice din perioada vacanței de vară, folosind metode dinamice și moderne, mai multe detalii aici.
   La începutul activității, după rugăciune, s-a organizat un moment de „spargere a gheții”, în care copiii s-au prezentat preoților, urându-le bun venit în parohie și la activitate.
   Prima parte a evaluării a urmărit identificarea unor aspecte importante din viața și credința sfinților Ilie, Filofteia, Pantelimon, Constantin și Elena, Mina, Parascheva. Copiii având sarcina să lipească, în dreptul icoanelor, informațiile scrise pe hârtie autocolantă.
     Partea a doua a evaluării a vizat identificarea de către copii a corespondenței dintre credința sfinților și legea morală pozitivă a Vechiului Testament (Decalogul), lipind, în rubrica fiecărei porunci dumnezeiești, icoana sfântului.
    Ca un moment de respiro pentru cei mici, în timp ce preoții asistenți conturau sfaturi pentru continuarea la nivel practic a programului catehetic, li s-a citit copiilor istorioara „Inelul prețios” din volumul Pilde și istorisiri pentru copiii creștini, Editura Areopag, București, 2013.
   Părintele protopop a încheiat activitatea felicitând și îndemnând pe copii să persevereze în credință și în imitarea virtuților prietenilor lui Dumnezeu. 
      
      

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator