Sursum corda ! (Sus să avem inimile !)
Pr Gabriel Toma: 16-09-2015 05:22:05 in Cateheză

„Când poporul lupta împotriva lui Amalec, iar fiul lui Navi, supranumit cu numele de Isus, se găsea în fruntea luptei, Moisi însuși se ruga lui Dumnezeu, având mâinile întinse, de o parte și de alta, în timp ce Or și cu Aaron i le țineau astfel ziua întreagă, pentru ca nu cumva Moisi obosind, mâinile să-i cadă în jos. Căci, dacă din semnul acesta care imita crucea scădea ceva, după cum scrie în cărțile lui Moisi (Ieșirea 17, 9 și urm.), poporul era învins, iar dacă rămânea în starea aceasta, în tot timpul acesta Amalec era învins, și dacă avea putere asupra lui, prin cruce o avea. Iar poporul nu devenea mai tare pentru că Moisi se ruga astfel, ci pentru că numele lui Iisus era în fruntea luptei, iar el făcea numai semnul crucii.” (Sf Iustin Martirul și Filosoful, Dialog cu iudeul Tryfon)