„Nu precum Eu voiesc, ci precum Tu”- tălmăcire patristică
Pr Gabriel Toma: 21-10-2015 06:17:34 in Cateheză
„Cuvântul „Nu precum Eu voiesc, ci precum Tu” (Matei 26, 39) nu arată nimic altceva decât că Fiul și Cuvântul lui Dumnezeu a îmbrăcat trup cu adevărat temător de moarte. Căci e propriu trupului a se teme de moarte, a se feri de ea și a se întrista până la moarte. Acum însă îl lasă lipsit și gol de lucrarea lui, ca să se adeverească slăbiciunea și firea lui. Însă tot acum nu ascunde nici puterea Lui, ca să se afle că nu era simplu om. Căci precum dacă ar fi arătat prin toate numai cele omenești, s-ar fi socotit numai om, așa dacă ar fi îndeplinit totdeauna numai cele ale Dumnezeirii, nu s-ar fi adeverit învățătura despre întrupare. De aceea, variază și împreună atât cuvintele, cât și faptele, ca să nu dea prilej nici bolii nebune a lui Pavel de Samosata, nici cele ale lui Marcion și Maniheu. Și așa și prezice moartea viitoare ca Dumnezeu, dar Se și ferește de ea ca om.” (Sf Maxim Mărturisitorul, Epistole)