Concurs catehetic- colajul
Pr Gabriel Toma: 13-11-2015 05:37:57 in Cateheză

Micuții participanți la concursul de artă dedicat Anului Omagial al Sfântului Ioan Gură de Aur (octombrie- noiembrie 2015) s-au întâlnit pentru a lucra un colaj. Pentru înţelegerea reprezentării iconice a Sfântului Ioan, copiii au primit informaţii despre veşmintele liturgice  specifice treptei episcopatului, în special despre omofor.
 Omoforul este un fel de eşarfă, o fâşie lungă, care se pune pe umeri împrejurul gâtului, iar cele două capete se lasă pe piept. La mijloc, în dreptul gâtului este brodată o iconiţă (medalion), cu chipul Mântuitorului. La îmbrăcarea omoforului se rosteşte de către diacon: „Pe umeri ai luat, Hristoase, firea noastră cea rătăcită şi înălţându-Te ai adus-o pe ea lui Dumnezeu-Tatăl“ (cf. Luca 15,4-5).