Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Fericirea nu e-n lume - poezie „motivațională”
Pr Gabriel Toma: 24-11-2015 05:49:47 in Cateheză

"Auzit-am că, pe vremuri , Dumnezeu ar fi dorit Ca să afle, printr-un înger, Dacă omu-i fericit! Merse îngerul pe cale Lumea-ntreaga colindând, Când la deal și când la vale, Pe creştini tot întrebând Unul zise- Cum pot oare Fericit să mă numesc? Să îmi fie cu iertare, Nu vezi cât de mult trudesc?! Altul zise cu durere: -Eu aş fi, dar ce să fac, Fiindcă banii-s la putere, Iar eu sunt un om sărac! Unul spuse cu mândrie : -Eu am bani, ce pot să zic? Am destulă avuţie , Nu duc lipsă de nimic! Însă fericit aş spune Că nu pot să mă numesc, Fiindcă n-am copii pe lume Şi încep să-mbătrânesc. Altul strigă cu ocară: -O ,ce fericit aş fi, Dacă n-aş avea povară O mulţime de copii! Nu am ce le da la masă, Tare mult mă chinuiesc, Cum pot oare cu-aşa casă Fericit să mă numesc! Când pe altul îl întreabă: -Tu eşti fericit, ori ba? Dând din cap, el spune-n grabă -Hm! nu prea mult, măria-ta! -Dar de ce? Ce îţi lipseşte? Zise îngerul suav, Aş trăi împarăteşte, Dar sunt trist, că sunt bolnav! Am umblat prin lumea-ntreagă Pe la doctori, dar n-am leac Sunt slabit şi fără vlagă Şi nu ştiu ce să mai fac! Şi cuprins de întristare, Îngerul plecă mâhnit, Că în lumea asta mare Nici un om nu-i fericit! Tot aşa cârteau creştinii, Orşiunde întreba, Apăsând mai tare spinii Domnului pe fruntea Sa. Şi cu fiece răspuns, Pas cu pas Îl aduceau, Spre Golgota, în ascuns Şi pe Cruce-L răstigneau! Merse îngerul ce merse Până când a întâlnit Un om ce sudoarea-şi şterse De pe chipul său trudit -Omule, te văd muncind Şi esti mult prea obosit, Ziua toată robotind, Spune-mi : tu eşti fericit? Omul se-ndreptă de spate Şi ,privindu-l pe străin Îi spuse cu bunătate: Fericit sunt pe deplin! Îngerul sări deodată Iscodindu-l înadins: Casa ta-i dărăpănată, Focu-n vatră ţi s-a stins. Ai copii prea mulţi, se pare Şi cu greu îi creşti pe toţi, Nu ai bani pentru mâncare, Şi eşti fericit, socoţi? Eu nu te cunosc ,străine! Şi nu ştiu de unde vii Dar ,de vrei rămâi la mine Până mâine-n zori de zi. Iat-acum se face seară, Nu-i bine să mergi pe drum, Că sunt oameni răi pe-afară Şi flămând vei fi oricum. Nu am bani, nu am avere, Nu am casa un palat, Am în schimb, o mângâiere Că am sufletul curat. Casa mea dărăpănată, Cu căldură te-o primi, Chiar de focu-i stins în vatră, Om mânca ce s-o găsi. Şi cu toţii stând la masă Domnului I-am mulţumi, Că spre noi mereu revarsă Un noian de bucurii. Să fii fericit în lume Dacă vrei, nu e prea greu, Că averea mea, vezi bine, E doar Bunul Dumnezeu. El îmi dă mereu putere, El mă iarta când greşesc, El mi-alină orice durere, El m-ajută să trăiesc. Cine are-aşa avere Are tot ce şi-a dorit, Are-n suflet mângâiere Şi e-n viaţă fericit! Am copii pe lângă casă, Am pământ să -l pot munci, Am nevastă credincioasă, Fericit de ce n-aş fi? Îngerul să-i spună taina Ar fi vrut, dar ce folos? Se vedea că poartă haina Dăruită de Hristos! Bucuros , el se întoarse Şi zbură spre cer grăbit, Fiindcă ,în sfârşit aflase, Un om care-i fericit. Auzind Domnul îndată Le dădu creştinilor Pedeapsa meritată Pentru necredinţa lor. Numai cel ce nu cârtise Fericit în veci va fi, Că, din toţi ,doar el primise Darul , de-a se mântui Cine are-nţelepciune Să priceapă , n-ar fi greu: Fericirea nu e-n lume, Ci e doar în Dumnezeu!!! Dac-am fi ,din întâmplare, Întrebaţi şi noi cândva, Conştiinţa noastră oare Ce-ar răspunde NU sau DA?!" (Elena - ortodoxiatinerilor.ro)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator