Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Datini „bătrânești” ale moși-strămoșilor gospodari și credincioși
Pr Gabriel Toma: 29-11-2015 04:49:14 in Cateheză
   În seara de ajun a Sfântului Andrei (Cap de iarnă), bunicile noastre aduceau la căldura caselor, ramuri din toți pomii roditori și boabe de grâu. Până la Sărbători acestea se dezmorțeau, așa încât înaintașii noștri puteau folosi la Anul Nou sorcove din flori naturale (...„ca un măr ca un păr, ca un fir de trandafir”...) și puteau aduce ca binecuvântare, la biserică, în mijlocul gerurilor iernii, grâu verde precum și ca motiv al rodniciei la tradiționalele urări ale Anului nou (...„semne bune anul are, semne bune de belșug”...). 
  Să nu uităm înțelepciunea strămoșilor, probată de știință ! ( Tratatele de pomicultură, consemnează că „în condițiile normale din țara noastră, mărul are nevoie de 22 de zile de temperaturi peste 8 grade Celsius, părul de 20 de zile, iar cireșul de 15- 17 zile pentru deschiderea florilor”). 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator