Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Propovăduire la timpul PREZENT- impactul noilor tehnologii asupra misiunii Bisericii
Pr Gabriel Toma: 04-12-2015 06:02:49 in Cateheză

„De aceea,... întrucât în zilele noastre se pune mare accent pe imagine, astfel de conferinţe deschise publicului, dar şi presei, să devină o obişnuinţă în peisajul manifestărilor cu caracter social, atât în judeţul Ialomiţa, cât şi în Călăraşi. Ştim! Unii ne vor reproşa că adevăratele fapte ale milei creştine nu se fac în acest fel şi, parţial, le dăm dreptate, după cuvântul Mântuitorului Iisus Hristos: „Luaţi aminte ca faptele dreptăţii voastre să nu le faceţi înaintea oamenilor ca să fiţi văzuţi de ei” Tocmai aceasta este „cauza” pentru care unele persoane rău intenţionate spun cu seninătate că activitatea Bisericii Ortodoxe Române este prea puțin importantă, pentru că astfel de acţiuni nu se promovează suficient, prin mijloacele moderne de azi, urmare directă a principiului de mai sus.

  Însă, una este fapta personală, care, într-adevăr, trebuie să rămână ascunsă, dar - şi de fapt acesta este subiectul Conferinţei de azi -, cu totul altceva este demersul caritabil făcut într-un mod instituţional. Aici nu mai este vorba doar despre persoana unui preot sau a unui credincios, ci este arătată activitatea misionară, pusă în slujba aproapelui aflat în situaţii de dificultate, de către comunităţi întregi. Este bine, în baza principiului transparenţei şi onestităţii, să arătăm credincioşilor noştri unde merg acele resurse materiale pe care ei, cu dragoste şi, suntem siguri, cu multă osteneală, le donează pentru a fi alături de cei pe care societatea, într-un fel sau altul, i-a abandonat.” (Mesajul Preasfinţitului Părinte VINCENŢIUEpiscopul Sloboziei şi Călăraşilor la Conferinţa județeană organizată de Sectorul Social-Misionar în Municipiul Călărași)

  Creștinismul a inventat produsul cultural numit „carte”, tot el poate folosi modalitățile actuale de comunicare electronică pentru „ca oamenii văzând faptele voastre cele bune, să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri” (Mt 5, 16) astfel încât cei îndepărtați (la propriu sau la figurat) de comunitatea parohială să nu fie uitați, părăsiți, trecuți cu vederea. 

   Pentru acest deziderat, în Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Preasfințitul Părinte VINCENȚIU, binecuvintează inițiativele folosirii la maximum a tehnologiilor digitale:

  1. fiecare parohie este încurajată să-și activeze un site web;
  2. aceste site-uri sunt interconectate, astfel că, în rețeaua web Episcopia Sloboziei și Călărașilor, informațiile de la parohii sunt permanent actualizate;
  3. parohiile pot deschide conturi în rețelele sociale;
  4. festivalul Filmului Anului Ortodox dedicat tuturor vârstelor caută să promoveze creativitatea în folosirea „catehetică” a gadgeturilor tehnologiei informației. Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator