Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Pia Calumnia
Pr Gabriel Toma: 11-12-2015 05:35:36 in Cateheză
   


După părerea mea, în două împrejurări se poate spune ceva rău despre cineva:
  1.   când este nevoie să se sfătuiască cineva cu alții, care sunt iscusiți în asemenea chestiuni, cum ar putea fi îndreptat cel ce a păcătuit;
  2.   când ar fi necesar să fie salvați unii care din neștiință pot să se amestece de multe ori cu unul rău, ca și (cum ar fi) bun. Pentru că Apostolul poruncește să nu se amestece cineva cu unii ca aceștia (2 Tes 3, 14) ca să nu-și ia cumva laț sufletului său. Aceasta aflăm că a făcut-o însuși Apostolul, prin cele ce scrie lui Timotei, că Alexandru arămarul mi-a făcut multe rele; Domnul să-i răsplătească după faptele lui Păzeşte-te şi tu de el, căci s-a împotrivit foarte mult cuvântărilor noastre ” (2 Tim 4, 4- 15)
   În afară de o asememea nevoie, cel care spune ceva împotriva cuiva, ca prin aceasta să-l defaime sau să-l batjocorească, este clevetitor, chiar dacă ceea ce spune ar fi adevărat”. (Sfântul Vasile cel Mare, Reguli mici)


 N. B. „Pia calumnia”= calomnia pioasă

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator