Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sfântul Mitropolit Dosoftei al Moldovei, ctitor al limbii liturgice „ca un fagure de miere”
Pr Gabriel Toma: 14-12-2015 06:11:15 in Cateheză
   Pomenirea de duminică, 13 decembrie 2015, a marelui mitropolit al Moldovei, Dosoftei (n. 26 octombrie 1624Suceava - d. 13 decembrie 1693, la Żółkiew, în Polonia), a fost un binecuvântat prilej de a cinsti vrednicia cărturărească deosebită, pusă în slujba Bisericii Ortodoxe Române, a celui ce s-a făcut cunoscut ca fiind un deschizător de drumuri largi în viața bisericească și culturală românească:
  • primul poet național,
  • primul traducător în limba română al cărților de slujbă religioasă,
  • primul versificator al Psaltirii în tot Răsăritul ortodox,
  • primul traducător în românește al unor cărți din literatura dramatică și istorică universală, 
  • primul cărturar român care a copiat documente și inscripții. 
  Drept pentru care, vrednic este a auzi de la credincioși:

 „O, preaînțelepte, Sfinte Ierarhe Dosoftei, ai fost trimis de Dumnezeu, la vreme de strâmtorare, să fii pavăză Bisericii Moldovei. Pentru credința, blândețea, răbdarea și milostenia ta, chipul îngeresc ai primit și vrednic te-ai făcut de înălțimea chemării arhierești. Înțelept tâlcuitor al dreptei credințe, luminător și sfințitor al limbii române, mare iubitor al Sfinților și al Sfintei Liturghii te-ai arătat, Sfinte Ierarhe Dosoftei. Întrucât te-ai învrednicit să stai în preajma Sfintei Treimi, te lăudăm, cântăm și fericim viața ta curată și multa ta osteneală pentru credința și lucrarea Bisericii lui Hristos. Acum, te rugăm, păstor luminat al Bisericii și împreună liturghisitor cu îngerii în ceruri, ajută-ne cu mijlocirile tale, rugând pe Dumnezeu să dăruiască poporului nostru tăria dreptei credințe, bucuria vieții sfinte și rodirea faptelor bune; să ocroteacă pe părinți și pe copii, să vindece pe cei bolnavi și să mângâie pe cei întristați; să sporească dragostea noastră, a tuturor, pentru cei săraci, singuri și neajutorați; să ne ajute pe toți să împlinim poruncile Evangheliei lui Hristos, spre slava Sfintei Treimi și mântuirea noastră. Amin.” 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator