Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Hristos din ceruri, întâmpinați-L!
Pr Gabriel Toma: 18-12-2015 06:25:23 in Cateheză
   Lucrarea preoției sacramentale se împletește deplin, în perioada sărbătorilor înomenirii Fiului lui Dumnezeu, cu propovăduirea bucuroasă a copiilor și tinerilor, părtași ai preoției generale, prin colinde și cântece de stea. Părintele Dumitru Stăniloae teologhisește că „toţi credincioșii sunt preoţi şi jertfe, toţi sunt învăţători şi călăuzitori spre mântuire ai lor şi ai altor credincioşi apropiaţi, sau şi ai altor oameni, dar fără o răspundere formală pentru comunitatea bisericească.”
   În acest context duhovnicesc, propovăduirea evanghelică a preotului :

Hristos se naște- slăviți-L!
Hristos din ceruri, întâmpinați-L!
Hristos pe pământ, înălțați-vă!

va fi continuată, de către copii și tineri, părtași ai preoției generale, prin colinde :

Colo-n sus pe vremea ceea,
În frumoasa Galileia,
O Fecioară vieţuia
Ce Maria se numea.

Nazaret era oraşul
Unde ea-şi avea lăcaşul;
Într-o zi Maria sta
Singură şi se ruga.

Când de-odată ce văzuse?
Casa toată se umpluse,
De-o lumină lucitoare
Ca lumina de la soare.

Îngerul Gavriil intrase
La Sfânta Fecioară-n casă,
Şi din zboru-i se opri «Bucură-te», îi grăi.

Nu te-nspăimânta Maria
Că vei naşte pe Mesia
Fiul al Domnului va fi
Şi Iisus se va numi

Care cu puterea sa
Va împărăţi lumea
Care cu a sa putere
Ne va mântui de rele.

  Cum în orice împreună lucrare cineva trebuie să aibă inițiativa și să dea „tonul”, preotul a fost cel ce a colindat în căutarea copiilor, urmând ca peste puțin timp, aceștia să întoarcă vizita, colindându-l și ei pe preot.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator