Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Tu ești copacul credincios ce frunza nu și-o pierde...
Pr Gabriel Toma: 28-12-2015 09:58:18 in Cateheză
   Se spune despre brad că este un pom al vieții datorită faptului că rămânând verde tot timpul, îl simbolizează pe Hristos,  Cel veșnic viu, dar fiind, pentru creștini, un simbol al apelului veșnic la respectarea promisiunilor făcute la Botez: „mă lepăd de Satana și de slugile lui, de slujirea lui și de toată trufia lui și mă unesc cu Hristos !”
   Acasă, în biserică, la troițe, în cimitir- cetina verde de brad împodobește sărbătoarea Nașterii Domnului ca bucurie pentru văz, pentru simțul olfactiv și pentru trezirea conștiinței creștine din fiecare.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator