Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
„Noi Ți-om da scutecele”, Doamne
Pr Gabriel Toma: 28-12-2015 12:51:55 in Cateheză
   
În mod tradițional în Ajunul Crăciunului, fiecare credincios ajunează după putere, până la Ceasul al IX-lea (ora 15.00), nimic mâncând. În unele zone, credincioșii ajunează până mai târziu, așteptând răsaritul luceafărului, în amintirea stelei care a vestit magilor Nașterea Domnului. 
 Se obișnuiește ca în această zi să se mănânce grâu fiert, amestecat cu fructe și miere, în amintirea postului Prorocului Daniel și al celor trei tineri din Babilon (Daniel 1, 5-16). 
  În seara zilei de ajun, credincioșii obisnuiesc să prepare o mâncare dulce, numită în popor "Scutele lui Iisus". Cu faină, apă ăi sare se framânta lipii subțiri care se coc pe plită. Acestea se înmoaie într-un sirop dulce (apă cu miere sau zahar) și se presară cu nucă macinata.
  Unul din aceste „scutece ale Domnului” este așezat la icoana Nașterii, simbolizând ajutorul nostru către smeritul prunc din Betleem: „noi ți-om de scutecele”.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator