Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ajunarea Epifaniei, mână întinsă trecutului Bisericii dar și prezentului nostru
Pr Gabriel Toma: 11-01-2016 05:15:58 in Cateheză
    În antichitatea creștină, sec IV- VI, Epifania (Bobotează) unită cu Crăciunul era una din sărbătorile în care catehumenii maturi, după perioada de 40 de zile de post, în care învățau tainele credinței, erau exorcizați și unși cu ulei, primeau Taina Sfântului Botez. După ce primeau botezul, puteau să participe pentru prima dată la liturghia credincioșilor și să se împărtășească. 
    Ajunarea a devenit obligație generală pentru toți credincioșii prin canonul 1 al Sf. Teofil al Alexandriei: „Atât obiceiul, cât si cuviinţa cer de la noi să cinstim toată duminica si să o serbăm, fiindcă întru aceasta ne-a mijlocit Domnul nostru Iisus Hristos învierea cea din morţi; din care cauză în Sfintele Scripturi s-a şi numit întâia, ca una ce este începătura vieţii noastre, şi a opta, ca ceea ce întrece sărbătoarea sabatului iudeilor. Deci fiindcă s-a întâmplat ca dumnezeiasca arătare să fie zi de ajunare, să o ţinem cuviincios şi să procedăm înţelepţeşte faţă de amândouă; pentru ca gustând puţine măsline, să ne ferim totodată si de învăţăturile care nu cinstesc ziua învierii Domnului nostru Iisus Hristos, şi să dăm zilei de ajunare ceea ce se cuvine, aşteptând slujba dumnezeiască cea de seară, care cu voia lui Dumnezeu se săvârşeşte atunci.”

   Înțelesul duhovnicesc al actualității acestui post de o zi, stă în pecetluirea prin conștientizare a întreitelor lepădări 
Te lepezi de satana? şi de toate lucrurile lui? şi de toţi slujitorii lui? şi de toată slujirea lui? şi de toată trufia lui?
El sau naşul răspunde: Mă lepăd.
și întreitelor promisiuni 
Te uneşti cu Hristos?
Şi răspunde cel ce vine să se boteze sau naşul: Mă unesc.

depuse la botez, de a părăsi întunericul și a veni la lumina lui Hristos.
Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator