Folosirea aghesmei mari
Pr Gabriel Toma: 11-01-2016 09:43:13 in Cateheză
  Se obişnuieşte să se bea din aghiasma mare timp de 8 zile în şir, începând din ajunul Bobotezei, până la încheierea praznicului, adică până la 14 ianuarie.
 În cursul anului ea se poate lua numai după spovedanie, mai cu seamă de cei opriţi de la împărtăşire , ca mângâiere.
  Cu această apă sfinţită se stropesc persoanele şi lucrurile care trebuie exorcizate, curăţite sau sfinţite. Fiecare familie trebuie să ia din aghiasma de la Botezul Domnului şi să o păstreze într-un vas curat şi la loc de cinste.
  În biserică, aghiasma mare este pastrata cu multa grija in Sfantul Altar, ea fiind folosita de preot la multe rugaciuni savarsite peste an: slujba Botezului, la sfintirea bisericilor, a antimiselor și a Sfântului și Marelui Mir; cu ea se stropesc și obiectele liturgice și icoanele ce urmează a fi sfințite; cu ea se stropesc demonizații și cei vrăjiți, atunci când li se citesc rugăciunile de dezlegare și molitfele; ea se folosește și la unele dintre rugăciunile din Molitfelnic, precum cele de deochi și de curățire a fântânii, holdelor etc.