Veniți la Mine! Chemarea nemincinoasă a Adevărului
Pr Gabriel Toma: 12-02-2016 10:07:07 in Cateheză
  Religiile orientale îl învață pe om că este una cu cosmosul și îl pot „ajută” să intre în legătură cu divinitatea care trăiește în el, să actualizeze sinele care este dumnezeu. Această „spiritualitate” face apel la convingerea că omul este cel mai important din univers. Astfel ideea de dumnezeirea este coborâtă la nivelul omului. Și, ca orice minciună frumoasă, este foarte accesibilă spiritului narcisist contemporan.

Iudaismul și islamismul, păstrând un raport corect între Dumnezeu și lume, îi oferă omului statutul de rob în planul lui Dumnezeu.

Măreția creștinismului stă în descoperirea faptului că deși Dumnezeu este total diferit de lume, El nu oferă omului statutul de rob, ci îl invită, prin dragoste, să-I devină „prieten” (Ioan 15) și „părtaș dumnezeieștii firi” (2 Petru 1, 4), fără a se anula vreodată deosebirea dintre Creator și creatură.