Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Un singur lucru trebuiește
Pr Gabriel Toma: 14-02-2016 04:54:37 in Cateheză
  Rabinul Șimlai, într-o prelegere ținută asupra Scripturii, a amintit ca Dumnezeu a dat lui Moise 613 porunci (248- obligații și 365 interdicții). După aceea a venit David și a scăzut numărul acestora la 11 (Ps 15), profetul Isaia la 6 (Is 33,15), profetul Miheia la 3 (Mi 6,8), Isaia la 2 (Is 56,1), iar, în cele din urma, profetul Amos la una singură: Acestea zice Domnul către casa lui Israel: Cautați-Mă și veți fi vii!” (Am 5,4). (Dr. Lehel Lészai, Monoteismul – relatia dintre iudaism si crestinism, în Theologia biblica -Buletin informativ)

  Dar văzând că oamenii nu se înghesuie să-L caute, Dumnezeu a trimis pe Fiul Său să ne caute și să ne scoată din hățișurile păcatului, „căci Dumnezeu aşa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică ” (Ioan 3, 16)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator