Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
„Convorbirea părintelui Avraam”
Pr Gabriel Toma: 19-02-2016 05:07:39 in Cateheză
  Se spune că preafericitul Ioan, pe când mângâia cu mâinile sale o prepeliță, pe neașteptate a văzut spre el un filosof înarmat ca un vânător. Mirat că un bărbat cu atâta nume și faimă se supune unor plăceri atât de mici și de neînsemnate, filosoful l-a întrebat: Tu ești acel Ioan, a cărui faimă cunoscută și foarte strălucită mi-a insuflat cea mai mare dorință de a te cunoaște? De ce te ocupi cu lucruri atât de mărunte? Ioan i-a răspuns: Dar tu ce ții în mână? Un arc, a răspuns el. Și de ce nu-l porți întotdeauna întins? Acela i-a răspuns: Nu trebuie să stea întins, pentru că i se slăbește curbătura și, când va trebui să trag cu el în vreo fiară, nemaiavând rezistența necesară, săgeata nu va mai putea fi aruncată cu tăria cuvenită și nu va mai ajunge la țintă. Nu te supăra, tinere, a răspuns fericitul Ioan, că și sufletul nostru are nevoie de o scurtă și ușoară destindere; căci dacă ar fi în continuă încordare i s-ar slăbi puterile și n-ar mai fi în stare să se supună virtuții când trebuința o cere.” (Sf Ioan Casian, Convorbiri duhovnicești)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator