Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Dacă Hristos nu ar fi murit pentru noi, nu ne-am fi mântuit
Pr Gabriel Toma: 22-02-2016 09:10:42 in Cateheză
  Începutul Triodului, înțeles tainic sub semnul cuvintelor Sf Chiril al Alexandriei „Dacă Hristos nu ar fi murit pentru noi, nu ne-am fi mântuit. Și dacă nu ar fi primit să fie între cei morți nu s-ar fi surpat stăpânirea groaznică a morții” (Glafire la Ieșirea), duminică 21 februarie 2016, a fost un binecuvântat prilej de a reactualiza cunoștințele privind însemnătatea și disciplina bisericească în timpul perioadei celei mai dinamice a pocăinței, perioada Triodului. 
 Triodul este cunoscut atât ca o carte de cult, cât și ca o perioada liturgică a anului bisericesc, amintind de slujirea arhierească a Mântuitorului. Triodul ca și carte de cult, cuprinde cântările, citirile și regulile tipiconale din perioada liturgică omonimă. 
 Perioada Triodului este structurată în 3 sâptamani/ 4 duminici de pregătire pentru Postului Sfintelor Paști (Duminica Vameșului și a Fariseului; Duminica Fiului Risipitor; Duminica Înfricoșătei Judecăți - numită si Duminica lăsatului sec de carne; Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, numită și Duminica iertarii sau Duminica lasatului sec de brânză) și 7 săptămâni/ 6 duminici ale Postului Mare (Duminica Ortodoxiei, Duminica Sfântului Grigorie Palama, Duminica Sfintei Cruci, Duminica Sfântului Ioan Scărarul, Duminica Sfintei Maria Egipteanca și Duminica Floriilor).

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator