Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Biblia cu cruce. E suficient? - cateheza IV
Pr Gabriel Toma: 05-03-2016 08:23:39 in Cateheză
  Inducând în eroare pe cei mai neștiutori, prin imprimarea pe copertă a Sfântei Cruci, Biblia tradusă tendențios este un instrument intenționat făcut pentru a înșela.  
 Textul scripturistic folosit de propagandiștii mișcărilor religioase contemporane prezintă Cuvântul lui Dumnezeu „prelucrat” în conformitate cu învățăturile protestante, introducând în mod nepermis (pentru respectul față de textul sfânt și Dumnezeu) „explicații”  pentru a lovi în adevăr și a susține teorii străine de Dumnezeu și Biserica Lui cea adevărată.
  În textul Epistolei către Evrei, cap 7 versetul 24, se exploatează în mod interesat cuvântul „netrecător”, ce descrie preoția veșnică a Mântuitorului, propunând sensul „de a nu trece de la unul la altul” pentru a „susține” cu texte biblice învățătura protestantă că preoția creștină sacramentală nu are temei biblic. 
  Iată cum, deși are Sfânta Cruce imprimată pe copertă, Biblia tradusă în afara Bisericii este un text ce relativizează și falsifică grosolan Cuvântul lui Dumnezeu.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator