Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Scrisoare deschisă către fiicele Evei
Pr Gabriel Toma: 08-03-2016 09:03:05 in Cateheză
   Distinse Doamne,

 Anumite aspecte ale legendei Mărțișorului sunt centrate pe taina jertfei creatoare dezinteresate.

  Majoritatea exegezelor asupra semnului bicolor al renașterii și vieții, evidențiază strânsa legătură între grijă- ca acțiune jertfelnică, și dragoste- ca forță sufletească, în lucrarea de transcendere a status quo-ului personal sau social.

 Toate dimensiunile simbolice ale șnurului alb-roșu mărturisesc, într-un fel sau altul că jertfa, grija, dragostea și viața sunt ipostaze ale excelenței feminine, prin care se întrevăd chipul și asemănarea Jertfei, Grijii, Dragostei și Vieții.

 Ca rodnice purtătoare în lucrare a acestor daruri iconice, primiți admirația și omagiile părții bărbătești.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator