Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Originea săptămânilor pregătitoare pentru Postul cel Mare- cateheza a V-a
Pr Gabriel Toma: 11-03-2016 09:23:06 in Cateheză
 Actualitatea săptămânilor pregătitoare 

 Ca întotdeauna când o rânduială de cult se menține în uz prin legea transmiterii ereditare, Biserica este obligată să reinterpreteze formele cultului din perspectiva credincioșilor și mentalităților actuale. Așa este cazul, de exemplu, cu finalul liturghiei catehumenilor („câți sunteți chemați ieșiți”...) ce ar mai fi de actualitate prin prisma „semnificatiei simbolice, fiind de natură să provoace în sufletul participantilor la slujbă reflecții asupra nevredniciei lor morale și sentimente de pocăință, la constatarea că ei nu se găsesc peste nivelul catehumenilor și penitenților de odinioară, sau pe considerentul că Biserica are mereu catehumeni”. Astfel, în mod analog, s-a interpretat în Biserică existența celor 3 săptămâni pregătitoare pentru Postul Mare după cum urmeaza: 
• unele cărți de rugăciuni ce au și apendice de învățături de credință, nu interpretează introducerea săptămânilor pregătitoare, însă prezintă dezlegările alimentare din aceste săptămâni prin prisma cuvintelor Sf Ioan Hrisostom, cum că „ortodocsii se deosebesc de eretici nu prin mâncăruri” (cuvinte pe care le socotesc scoase din context și aplicate problemei de față de catre rigoriști, spre a limita dezlegarile, mai ales că între cult și dogmă există o legatură de interdependență strânsă);
 •în general, teologia liturgică, prezintă aceste săptămâni pregătitoare prin prisma principiului pedagogic al accesibilitatii (trecere gradată de la simplu la dificil): „uitată fiind disputa cu armenii și ceilalți monofiziți, sistemul dezlegărilor în săptămânile 10 și 8 înainte de Paști, se înscrie în ciclul pregătirii treptate în vederea intrării în Post, îngăduindu-se atleților să-și înmagazineze forțele pentru luptă și să resimtă astfel în ei înșiși pregătirea pentru post", cele 4 duminici fiind rod al unei „pedagogii dumnezeiești și în același timp o adevărată predică prin care trebuie bine înțeleasă comuniunea de idei din toate duminicile acestei perioade. De la o duminică la alta, gândurile se reiau și se continuă, toate având un țel și etape precise: smerenia, pocăința, lucrarea personală pentru mântuire, nădejdea".

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator