Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
A lua parte la energiile lui Dumnezeu, descifrarea lucrării harului în viața de credință
Pr Gabriel Toma: 29-03-2016 10:36:41 in Cateheză
  După ce ne-a plăsmuit, Dumnezeu nu ne-a părăsit. Deși ca și creaturi nu putem înțelege sau lua parte la firea divină, totuși Dumnezeu a îngăduit ca noi să primim descoperiri, lumină și binecuvântare prin energiile sale necreate. Această părtășie cunoaște patru nivele de manifestare:
  • suntem în viață și ființăm prin harul lui Dumnezeu;
  • când ne rugăm și Dumnezeu răspunde rugăciunii, primim dragostea și harul Său;
  • prin rugăciune neîncetată și curăție de patimi, omul dobândește o înțelegere a lui Dumnezeu și a planurilor Sale cu noi, mult mai limpede și mai clară;
  • punând în lucrare chipul lui Dumnezeu din noi, pentru a ajunge la asemănarea cu El, ne vom îndulci de părtășia cu energiile Sale în veșnicie.   
                                                    (James Thornton, Din Apostol citire, Ed Egumenița)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator