Sfințirea Agnețului pentru Liturghia Darurilor
Pr Gabriel Toma: 29-03-2016 11:01:05 in Cateheză

Duminică, 27 martie 2016, la Liturghia Sfântului Vasile cel Mare s-a consacrat  Sfântul Agneț ce va fi folosit miercuri, 30 martie, în cadrul Liturghiei Sfântului Grigorie.
 Pentru că Postul Mare este o perioadă de pocăinţă, de întristare şi de plângere a păcatelor, Părinţii Bisericii au hotărât ca în această călătorie spre Învierea lui Hristos să nu se săvârşească Sfânta Liturghie în afara zilelor de sâmbătă şi de duminică, lucru afirmat şi de Sinodul de la Lodiceea: „Nu se cuvine să aducem ofrandă de pâine în timpul celor 40 de zile decât numai în zilele de sâmbătă şi duminică“. În zilele noastre se obişnuieşte să fie săvârşită numai în zilele de miercuri şi vineri şi în joia Canonului celui Mare, din săptămâna a cincea.
 Pentru săvârşirea acestei Sfinte Liturghii, slujitorii altarelor trebuie să se îngrijească în mod special din timp.
 În cadrul Liturghiei Darurilor sunt folosite Sfinte Daruri sfinţite mai înainte la Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur sau a Sfântului Vasile cel Mare, care au fost săvârşite în sâmbăta sau duminica precedentă. Aceste Daruri sfinţite înainte sunt păstrate cu mare purtare de grijă pe sfânta masă, iar în cursul săptămânii, când se săvârşeşte Liturghia Darurilor, se folosesc aceste Sfinte Daruri.