Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Eu nu numesc viață virtuoasă, postul
Pr Gabriel Toma: 06-04-2016 10:28:55 in Cateheză
„Vezi, dar, că viața virtuoasă ne este de mai mult folos? Și eu nu numesc viață virtuoasă postul, nici îmbrăcatul cu sac și nici culcatul pe cenușă, ci disprețul averilor- așa cum trebuie disprețuite-, milostenia, împărțirea pâinii tale cu cel sărac, înfrânarea mâniei, alungarea slavei deșarte, stârpirea invidiei. Așa ne învață și Hristos:„ Învățați de la Mine, ne spune El, că sunt blând și smerit cu inima”.
 N-a spus: „Că am postit”, deși putea spune, că a postit El 40 de zile, dar n-o spune, ci spune: „Că sunt blând și smerit cu inima”. Și iarăși, când i-a trimis pe apostolii Săi la la propovăduire nu le-a spus: „Postiți!”, ci „Mâncați tot ce vi se pune dinainte!” . 
 Nu spun acestea defăimând postul- Doamne ferește!- ci lăudându-l foarte. Dar sufăr când vă văd că neglijați toate celelalte virtuți și socotiți că postul vă este de ajuns pentru mântuire; și doar postul este cea mai mică parte din corul virtuților. Cea mai mare virtute este dragostea, bunătatea, milostenia”. (Sf Ioan Gură de Aur)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator